Vodovod bude do zahrady přivádět užitkovou vodu z Vltavy a odhadem by měl stát kolem 22 milionů korun. Důvod? Zahrada využívá pro zalévání pitnou vodu . Botanická zahrada, jejímž zřizovatelem je hlavní město, používá nyní na zalévání a takové zalévání je neekonomické a neekologické říkají zástupci města. Stavba by se měla uskutečnit už v provním polletí příštího roku. uskutečnit v prvním pololetí příštího roku. Podle usnesení rady bude potrubí nového vodovodu v zahradě na stávající vodovodní systém. Vodojem bude umístěn v horní části zahrady. Vyplatí se vůbec taková investice? V současné době používá Botanická zahrada Praha na zalévání pitnou vodu. Při posledním ročním vyúčtování přišla do botanické faktura na 3,2 milionu korun s DPH. Investice se podle počátečních propočtů vrátí po osmi letech. Navíc nelze předpokládat, že by bylo vody dost, protože už delší dobu panují sucha.Vedení botanické zahrady tento krok města vítá.
Vytvoření vodovodu, který jímá surovou vodu z Vltavy, není v pražské historii novinkou. V roce 1967 byl uveden do provozu průmyslový vodovod, který jímal vodu z Vltavy v oblasti Libeňského ostrova a zásoboval dnes už zaniklé průmyslové závody v oblasti Vysočan, Malešic, Běchovic, Kbel, Letňan a Čakovic. Měl kapacitu 700 litrů za vteřinu. Další podniky, které využívaly vodu z Vltavy, byly například Elektrárna Holešovice, textilní závody podél Vltavy apod. Vlastní studny (ne na vltavskou vodu) měly i pivovary.
Město dělá další kroky pro šetření vodou a pro udržení vody v krajině. Vytvoření tohoto „botanického“ vodovodu by tak mohlo být prvním krokem k šetření pitnou vodou.
Kudy povede vodovod?
Vodovod bude napájen Vltavskou vodou z odběrného objektu umístěného u břehu. Odtud bude trasa pokračovat přes areál Trojského zámku, pod veřejnou komunikací a vstoupí na území zahrady. V úsecích přes komunikaci a vinice povede voda pod tlakem. V prostoru zahrady bude potrubí napojeno na již zbudovanou část páteřního areálového vedení a na stávající zavlažovací systém. (tík)