Miloš Vondruška má úly na střeše činžovního domu ve Veletržní ulici. Včely nejen chová, ale i pořádá kurzy pro začínající včelaře, kterým radí jak se úspěšně o včelstvo starat.
Začít s chovem včel je u nás z úředního hlediska celkem snadné. Je potřeba zaregistrovat se do Českomoravské společnosti chovatelů a nahlásit se na obecní úřad. To je vše, na rozdíl od zahraničí, kde je vyžadováno doložení odborné zdatnosti, nebo souhlas sousedů.
Podle Miloše Vondrušky by se však každý, kdo chce začít včelařit, měl nejdříve s problematikou důkladně seznámit, např. prostřednictvím Letní školy včelaření či diskusí s obdobně smýšlejícím a již zkušeným včelařem. Následně pak na základě získaných informací zvážit všechna pro a proti. „Jsou to i takové drobnosti, jako např. to zdali v domě najdete podobného nadšence, který by vám v případě nepřítomnosti pomohl,“ uvedl Miloš Vondruška. Dobré sousedské vztahy jsou obecně dost důležité – přeci jenom zvýšený počet včel nemusí každý uvítat. Teprve pokud jste si stoprocentně jisti a proškoleni, je možné přistoupit k pořízení vybavení a nového včelstva a začít se starat o svoje včely.
A jaké jsou v krátkosti zásady dobrého včelaře? „Nejdříve by si měl včelař především uvědomit, že včely tu nejsou jen proto, aby z nich vyždímal co nejvíce medu. Včela je závislá na pastvě, a proto je vhodné dělat něco pro včelí pastvu, tedy vysazovat nektarodárné dřeviny a byliny a tyto také chránit. A v neposlední řadě si včelař musí uvědomit, že zde není jen jeho včela medonosná, ale v ekosystému je plno „konkurentů“ jako jsou čmeláci a včely samotářky, které je potřeba také chránit,“ shrnuje Miloš Vondruška.
Více se můžete dozvědět na http://www.vcelynastrese.cz.