Sedmá městská část opět vyráží do boje proti „šmejdům“. Po podomních prodejcích a předváděcích akcích pro seniory radnice své občany varuje před podvodnými pouličními sbírkami. „Způsobů, jak vylákat z lidí peníze pod nejrůznějšími záminkami, je bohužel stále dost. Mezi ty rozšířené patří i různé falešné pouliční sbírky. Bohužel se takoví podvodníci objevili také u nás v Praze 7,“ uvedla radní Hana Třeštíková (P7S). „Setkala jsem se s nimi osobně. Na ulici mi k podpisu nabídli petici za zlepšení práv hluchoněmých, načež se ode mě snažili získat příspěvek na pomoc takto hendikepovaným lidem. Chtěla jsem vidět jejich povolení k veřejné sbírce a oni utekli,“ popisuje radní své setkání s podvodníky.
„Na pouliční charitativní sbírku čas od času narazí každý z nás. Mnohé z nich skutečně pomáhají potřebným, setkat se však můžeme také se šmejdy. Všem proto doporučujeme, aby si před tím, než někomu dají peníze, ověřili, zda se jedná o povolenou veřejnou sbírku a zda jejich příspěvek skutečně poputuje na dobročinný účel,“ apeluje na občany starosta Prahy 7 Jan Čižinský (P7S).
„Legální sbírka má jasně stanovená kritéria, mezi která patří povinnost výběrčích na požádání předložit patřičné doklady, kterými jsou osvědčení od Magistrátu, kde je potvrzeno řádné nahlášení a povolení sbírky, plná moc od pořadatele sbírky a v neposlední řadě musí být kasička řádně zapečetěna. Pokud by se vyskytlo jakékoli podezření o věrohodnosti charitativní činnosti, informujte neprodleně městkou nebo státní policii na linkách 156 a 158,“ uvedla Michaela Teplá, tisková mluvčí Městské policie hlavního města Prahy.
jak poznat, že je sbírka legální?
1) Každá dobročinná sbírka musí mít oficiální povolení vydané písemně příslušným krajským úřadem. Dobrovolník, který na ulici peníze od kolemjdoucích vybírá, musí mít u sebe mít jeho kopii.
2) Dále musí být schopný předložit plnou moc k provádění veřejné sbírky. Plnou moc vydává právnická osoba, která veřejnou sbírku organizuje. Musí být opatřena pořadovým číslem a podpisy statutárních orgánů a razítkem právnické osoby konající veřejnou sbírku.
3) Musí být jasné, na jaké charitativní účely vybraná finanční hotovost přispívá.
4) Zapečetěné kasičky, do kterých se hotovost ukládá, musejí být vždy neporušené.