Vídeň má řízek, Londýn dabldekry, Paříž šansony. Plzeň má lepší slušný fotbal, pivo a fernet, Ostrava horší fotbal, Nohavicu a uhlí. A k Vršovicím (městem od 1902) již přesně 40 let patří dloubák – „Vršovický dloubáček“. Znamenal před čtyřiceti lety dosud největší úspěch našeho fotbalu. Psal se rok 1976. Pamatujete? Penaltový rozstřel mezi československým a západoněmeckým mužstvem sledovalo na stadionu Crvena Zvezda Bělehrad na 30 790 diváků na místě, v Československu sledoval přenos ČST, který komentovali Karol Polák a Vít Holubec, téměř každý kluk od osmi do osmdesáti (a mnohé holky taky). Naši fotbalisté se totiž probojovali do finále velkého turnaje jen čtyřikrát. Jednalo se v pořadí o páté pokračování ME, které se konalo mezi 16. a 20. červnem 1976 v Jugoslávii. Zápasy se hrály v Bělehradě a v Záhřebu. Českoslovenští fotbalisté ve čtvrtfinále vyřadili fotbalisty Sovětského svazu (ti poprvé v historii nebyli v závěrečných bojích), v semifinále zdolali nizozemské hvězdy včetně letos v březnu zesnulého Johana Cruyffa (Nizozemci nakonec třetí). Ve finále narazili Čechoslováci na družstvo Německé spolkové republiky, tedy úřadujícího mistra světa a Evropy.
Dloubák vs. kočka
Za Německo hrály hvězdy jako Franz Beckenbauer či Dieter Müller, v brance „Sepp“ Maier přezdívaný díky svým reflexům „kočka“. Čechoslováci vedli 2:0, (gól dal i pozdější hráč Bohemians Karol Dobiáš), ale Němci dokázali v poslední minutě vyrovnat a prodloužení nepřineslo rozhodnutí, a tak poprvé musel šampiona kontinentu určit penaltový rozstřel. Postupně skórovali Masný, Nehoda, Ondruš a Jurkemik, za Němce Bonhof, Flohe a Bongartz, ale čtvrtý Höness branku Iva Viktora překopl. Rozhodnout tedy mohl osmadvacetiletý záložník Bohemians Antonín Panenka s číslem 8… Francie přišla s poetickým přívlastkem "fotbalový básník". Ve světě se ujal „padající list", u nás termín "vršovický dloubák". V těchto dnech je to přesně čtyřicet let, kdy se poprvé a naposled ozvalo „Gól! Jsme majstri Európy‘ křičí do mikrofonu slovenský komentátor Karol Polák.
Co dnes mrzí Panenku?
"Západoevropští novináři psali, že jsem z brankáře Maiera udělal šaška. Jeho znal celý svět, kdežto mě tehdy skoro nikdo. Ale tak to myšleno vůbec nebylo. V tu chvíli to byl nejlepší způsob, jak dát gól," vzpomínal pro klubový web s odstupem let dnešní prezident vršovických Bohemians Antonín Panenka. "Později jsme se s Maierem několikrát setkali a oba jsme se tomu smáli. Vždycky jsem se snažil hrát pro diváky, aby si ze zápasu odnesli nějaký zážitek. Aby si měli v hospodě u piva o čem povídat. Ale někdy mám pocit, že penalta z finále mistrovství Evropy přehlušila všechno ostatní, co jsem kdy na hřišti udělal. A to mě mrzí," dodává legenda Bohemians, autor jednoho z nejslavnějších gólů celé historie fotbalu. Právě vychází pamětní mince s Panenkovým portrétem, v některých fotbalových západoevropských zemích najdete po něm pojmenované i restaurace a bary. Jeho dloubák použili už i Ronaldo, Ibrahimovic, Zidan, i Messi.
S nadsázkou by se dalo říci, že ME 1976 vyhrály Vršovice
- Víte, že při ME 1976 byli ve zlatém týmu (vyjma poloviny reprezentantů slovenských klubu Trnavy, Bratislavy a Košic) z Čechů jen jediný mimopražský hráč Teplic, tři z Dukly (včetně brankáře Iva Viktora) a pak už „jen“ zástupci vršovických klubů? Panenka z Bohemians a tři ze Slavie (včetně Františka Veselého, který zas rozhodl luxusním gólem v semifinále s Nizozemci).
- Aby toho Vršovice neměly málo, tak nejlepším střelcem čs. fotbalové historie byl s 34 brankami podle encyklopedií do éry Jana Kollera střelec dnes vršovické SK Slavia Praha (v letech 1928 – 1938) Antonín Puč.
Sport v Praze 10 je zřejmě jedinečný
- Víte, že Praha 10 je jediná „obec“, která „má“ dva prvoligové fotbalové kluby (Bohemians a Slavia) a patří mezi čtvrti s nejširším spektrem sportovišť a klubů a největším počtem lidí zapojených do organizovaného sportu?
- V Praze 10 existují desítky klubů s neuvěřitelnou historií, nejen Sokolové z Vršovic, Hostivaře, či Strašnic. Pestrost sportů a jejich úspěchy na nejvyšší úrovni naznačují získané tituly a rekordy: v krasobruslení, florbalu, judu, badmintonu, cyklistice, desetiboji, atletice, dálkovém plavání. Je tu stříbrná paralympička ze Speciálních LOH, držitel světového rekordu ve slackline, zápasníci, lukostřelci, fotbalistky, beachvolejbalistky, skokani do vody, šachisté, hokejisté, cyklisté, vodní pólisté, šermíři…
- Do letoška pořádala radnice stále víc respektovanou anketu Sportovec Prahy 10 pro zdejší kluby, školy i individuální sportovce, ta s ohledem na úspory nebyla letos na jaře do rozpočtu zahrnuta. Naopak zastupitelé Prahy 10 prvního června schválili poskytnutí finančních prostředků pro oblast sportu na rok 2015 - 2016 z dotace hlavního města (odvody z výherních hracích automatů) pro 25 žádostí v celkové výši 10 080 000 korun.