„Veškerý mobiliář, tedy 19 koní čtyři autíčka a další prvky jsou v depozitáři a čekají také na restaurování,“ řekl Naší Praze ředitel NTM Karel Ksandr. Dva koně jsou už hotoví. Muzeum vybralo nejlépe zachovaného koně a ten byl zakonzervován, ošetřen proti plísním a škůdcům. Vše je původní, včetně degradované koňské kůže. Druhý kůň, ten v nejhorším stavu, kterého měla původní majitelka doma ve sklepě, byl rekonstruován a zkoušela se na něm technologie pro rekonstrukci zbytku „stáda“. „Vzhledem k tomu, že kůň je klasické hospodářské zvíře, nemusíme nechat utratit jediného koně,“ upozornil Karel Ksandr. „V rámci České republiky končí na jatkách určitý počet koní a z těch si budeme vybírat potřebné kůže.“ Barevností bude odpovídat s těmi původním. Jde vesměs kůži českých teplokrevníků. Rekonstrukce objektu kolotoče a restaurování koní by mělo přijít na přibližně osm milionů korun.
Orchestrion, který byl součástí kolotoče až do roku 1994, byl ukraden ještě za doby původních majitelů. Muzeum ale už koupilo obdobný typ, který tu bude hrát. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (P7S) upozornil, že Praha 7 spolu NTM, stále vybírá prostřednictvím fondu peníze na restaurování koní. Podrobnosti ke sbírce najdete na www.letenskykolotoc.cz „Zbývá vybrat asi 1,3 milionu korun, pokud se je nepodaří do určité doby vybrat, Praha 7 přispěje z vlastních peněz. Hned na začátku jsme přispěli na dva koně,“ řekl Jan Čižinský, který se v dětství pral s bratrem na kterém koni pojede.“Moje babička a maminka na kolotoči také jezdily, maminka si dokonce pamatuje, že tu býval k projížďkám k dispozici i živý koník jménem Áša,“ dodal Jan Čižinský. Pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL) připomenul, že i Praha přispěla do fondu oprav částkou 400 tisíc.
Za nejtěžší úkol restaurátorů bude vyrovnání stavby. „Musíme ji vyrovnat tak, aby osa kolotoče byla skutečně svislá,“ uvedl pro naší Prahu zástupce firmy Gema Art David Zezula. „Pohon a ložiska budou nové, musí odpovídat bezpečnostním normám. Restaurátorské práce proběhnou přímo na místě, odstraní se původní nátěry, vše se očistí zatmelí a přetře ochrannými nátěry a barvami, jen poničené prvky se vyrobí v dílnách. Rolety pocházející z 30. let minulého století zůstanou zachovány.