Mláďata byla nafocena a odborně okroužkována ornitologem Dušanem Rakem ze Skupiny na ochranu a výzkum dravců a sov, který se dlouhodobě zabývá monitoringem stavu sokolů v Praze. Poblíž budky byla také umístěna fotopast, která v následujících týdnech zdokumentuje vývoj mláďat.
Sokolí mláďata zatím neumějí létat, a jsou tedy velmi choulostivá. Také jejich první samostatné letecké pokusy jsou nejisté a neobratné. Na komíně je v tomto období nesmí nikdo zbytečně rušit, protože by mohla ze strachu předčasně vyskočit. „V loňském roce bylo jedno z mláďat pravděpodobně vyrušeno a z komína spadlo. Naštěstí ho zaměstnanci Pražské teplárenské včas našli a ujali se ho,“ vzpomíná ornitolog Dušan Rak. Mládě rehabilitované v záchranné stanici se podařilo po čase vrátit k rodičům. „Je dobře, že firmy berou sokoly takto za své. U přístupu ke komínu jsme umístili informační cedule a přístup na komín je více koordinován,“ dodává. Ochozy na neaktivních komínech jsou totiž mezi sokoly vyhledávanou lokalitou. Vedle Holešovic mají své hnízdo také třeba na komíně Pražské teplárenské v Michli, kde se právě vylíhlo jedno mládě.
Pro sto metrů vysoký holešovický komín z poloviny 70. let je však letošek posledním rokem aktivní služby. V rámci ekologizace totiž dojde k ukončení provozu parního zdroje tepla pro levý břeh Vltavy a ke kompletnímu přebudování rozvodné sítě na horkovodní. „Těší nás, že se sokolí rodina zabydlela právě na našem komíně, a proto se snažíme ornitologům co nejvíce pomáhat. Třeba i tím, že apelujeme na naše partnery a revizní techniky, aby se komínu v těchto měsících vyhýbali,“ říká obchodní ředitel Pražské teplárenské Tomáš Sluka.
Měsíců, kdy je lepší sokoly nerušit, je více. „V období leden až březen hájí své teritorium a páří se. Kdyby byli často rušeni, hrozí, že lokalitu opustí. V březnu a dubnu pak samička sedí na vejcích, a kdyby se vzdálila na dobu delší než 15 minut, vejce mohou zachladnout. Jakmile se mláďata vylíhnou, to je zhruba v období od dubna do června, postupně přepeřují a učí se létat,“
vysvětluje Dušan Rak. V období od července do konce roku už žádná větší ornitologická rizika nehrozí. Mláďata jsou nyní okroužkovaná, což v budoucnu poslouží k jejich identifikaci poté, co vylétnou z hnízda a někde se usadí.
Ačkoli jsou sokoli stěhovaví poměrně vzácní dravci, život v metropoli jim vyhovuje. Právě samička z komína v Holešovicích vstoupila v mediální známost před několika lety, kdy se zranila v OC Kotva, kam omylem zalétla, když lovila holuby. Ornitologům se tehdy podařilo ji rehabilitovat a vypustit zpátky na svobodu. Z Prahy přesídlila jinam, v roce 2017 se ale do metropole vrátila. „Díky vysoké koncentraci holubů ve velkých městech zde mají sokoli dostatek potravy,“ dodává na závěr Dušan Rak.