"Rozhodnutí bylo vydáno z důvodu přemnožení sinic na tomto koupališti. Provozovatel koupaliště Hostivař proto nyní musí zintenzivnit sledování kvality vody a její vzorky odebírat častěji, a to v intervalu 5 až 9 dní," informoval ředitel pražských hygieniků Jan Jarolímek. Pravidla veřejného koupání včetně požadavků na kvalitu vody a četnost její kontroly upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví a vyhláška o stanovení hygienických požadavků na koupaliště a sauny. Provozovatel koupaliště má ze zákona povinnost zajistit, aby koupající se nebyli vystaveni zdravotním rizikům ze znečištění vody.
"Sinice obsahují řadu látek, které mohou vyvolat alergické reakce. U koupajícího se člověka se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. Sinice také produkují různé toxiny. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla při koupání dostane, může dojít k akutní otravě projevující se střevními a žaludečními problémy a bolestí hlavy. Při velmi vážné otravě může dojít i k trvalému poškození jater," varují hygienici.
U přírodních koupališť lze kvalitu vody ovlivnit jen obtížně, protože většinou jde o nádrže na povrchových vodách. Provozovatel má za povinnost monitorovat, prostřednictvím akreditovaných nebo autorizovaných laboratořích, v pravidelných intervalech kvalitu vody a informace neprodleně předávat hygienické stanici, která je vyhodnocuje a zveřejňuje.
Hostivař je tak druhým místem stejně jako Šeberák se zákazem koupání. Naopak vhodná je voda v Divoké Šárce a Radotínu a na Džbánu. Rybník Motol dostal "trojku".