Praha 7 - “Prostředí holešovické základny je velmi prosté a neodpovídá požadavkům dnešní doby. Do stanice se za posledních dvanáct let neinvestovalo a řešily se pouze havarijní opravy. Hasiči pro nás každý den nasazují svoje životy a my musíme udělat maximum pro zlepšení jejich pracovních podmínek," uvedl po prohlídce ministr vnitra Hamáček.
Budova z roku 1942 s plánovanou životností deset let dnes výrazně přesluhuje. V protektorátu vzniklo takových stanic po Praze celkem sedm a jejich posláním bylo ochránit průmyslové budovy v případě spojeneckých náletů. Z historického hlediska se jednalo o první plošné pokrytí hlavního města hasičskými sbory. Dnes jsou celodřevěné prefabrikáty z doby okupace pro hasiče nedůstojné a výrazně se při nich plýtvá energiemi.
Hasičská základna v Holešovicích přitom patří s druhým nejvyšším počtem výjezdů mezi velmi aktivní stanice. V jejím hasebním obvodu se nachází rozlehlá sídliště městských částí, ale i výrobní zařízení, sklady nebo nemocnice. Díky blízkému přístupu k Vltavě by mohla do budoucna zasahovat i na vodě.
Pokusů zbourat stanici bylo již mnoho. V roce 2014 se tehdejší ministr vnitra Chovanec nechal při prohlídce slyšet, že nová stanice bude určitě stát do roku 2017 a ministerstvo za ní zaplatí 200 milionů Kč. Na pražských hasičských stanicích má výrazný zájem právě resort ministerstva vnitra. V současné době ovšem osm z deseti pražských stanic vlastní hlavní město. Vedení pražského záchranného sboru uvedlo, že má v současnosti s rezortem i s městem dobré vztahy a věří, že se konečně věci dají do pohybu.
Novou základna vyjde podle letošního odhadu ministerstvo na 347 milionů korun.
Pražští hasičské sbory mají výjezdová stanoviště v ulici U Prašného mostu na Praze 1, v Legerově ulici na Praze 2, Na Krčské stráni na Praze 4, v Jinonické a V Sudech na Praze 5, v Heyrovského v Praze 6, v Argentinské na Praze 7, v ulici K Radonicům v Praze 9, v Průběžné v Praze 10, Květnového povstání v Praze 11 a v ulici Generála Šišky na Praze 12.