„Pražské děti často nemají příliš zkušeností s pracemi na zahradě, proto vznikl tento projekt, do kterého se postupně zapojují mateřské školy. Pedagogy odborně školíme. Doufáme, že projekt přispěje k většímu zapojování rodičů do života školy. V neposlední řadě pomáhá vychovávat u dětí vkus v jídle a dobré stravovací návyky z čerstvých sezónních, čistých a férových zdrojů,“ vysvětluje cíle projektu radní MČ Praha 7 Silvie Kratochvílová.
Do projektu jsou zapojeny i paní kuchařky ze školní jídelny, připravují jídla ze záhonové sklizně a odřezky z kuchyně jdou do kompostu. Záhon se tak může stát nejen zdrojem úrody, ale i společné radosti všech zúčastněných – záhonové komunity.
Průvodcem na záhoně a kolem něj je pedagogům i dětem Sešit malého zahradníka - interaktivní ilustrovaný průvodce stěžejními „záhonovými událostmi“ během celého školního roku. Formou omalovánek a námětů na doprovodné hry má průvodce děti přivést k aktivnímu uvědomění si principů péče o záhon a dění v přírodě. Sešit se současně stane ilustrovaným „záznamníkem“, který může posloužit k připomenutí a pokračování zahradnické činnosti i mimo školku.
Přílohou Sešitu je návod a náměty pro pedagogy, jak děti zaujmout a zapojit malé zahradníky nejen na záhoně, ale i ve třídě. Naučí se naplánovat záhon, vysadí si malé rostlinky a na vlastní oči budou sledovat jejich klíčení. Vyzkouší si také, jak se o záhon pečuje, co mohou zasadit a co sklidit, které části rostlin jsou jedlé a co je plevel. Zjistí, jaký význam má na zahradě hmyz a jakou úlohu mají zvířátka. Děti se naučí rozlišit čtyři roční období podle toho, co je na záhoně, na zahradě a také na talíři.