Městští radní zadali Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) koncem ledna úkol, najít vhodné místo. Už nyní se ale rýsuje několik z variant. „Asi nejzajímavější je právě Vltavská, hovořilo se i o Štvanici, dokonce i o parku před Wilsonovým nádražím, či Klárově,“ uvedl pro časopis Naše Praha 7 radní Jan Wolf (KDU-ČSL). „V hledáčku je i Těšnov, i když tam by zřejmě mohl být pavilon pro Slovanskou epopej,“ dodal. Vltavská je zajímavá proto, že je území v podstatě v majetku města. Ostatní lokality jako například park před hlavním nádražím či Klárov, jsou proto zřejmě mimo hru.
Se záměrem stavby na Vltavské souhlasí i radnice Prahy 7. „Koncertní hala na Vltavské je dobrý nápad. Je však třeba vyřešit předpolí Hlávkova mostu, dopravní řešení v celé oblasti a soulad se vznikající studií na celé rozvojové území Bubny – Zátory,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (P7S).
Jasno o návrhu IPR by mělo být do konce března. „Pakliže by byl návrh přijat, pak by následovala architektonická soutěž, zřejmě mezinárodní a nakonec i stavba, která by odhadem v dnešních cenách mohla přijít na 2,2 až 2,4 miliardy korun. K realizaci by mohlo dojít někdy v letech 2023 až 2025,“ řekl Jan Wolf.
Sál by měl mít kapacitu 1800 až dva tisíce míst, ale mělo by jít o univerzální variabilní prostor, který by vyhověl různým typům koncertů a různému počtu posluchačů, kromě toho by budova měla také obsahovat například sály pro menší orchestry, galerii, ale i restauraci a kavárnu, prostě by to mělo být místo, které žije.
Potřebuje ale metropole takový objekt? „Praha se stává centrem klasické hudby a je v tuto chvíli jedním z pěti míst na světě, kde se pořádají velké a zajímavé koncert a kam se sjíždějí světoví interpreti a orchestry. Rudolfinum má kapacitu kolem 900 míst, Smetanova síň v Obecním domě je maximálně pro 1300 lidí už dávno je jasné, že tyto dva sály kapacitně nestačí,“ uzavřel Jan Wolf.