„V letošním roce se nám podařilo zahájit postupnou revitalizaci sbírkových expozic, která bude intenzivně pokračovat i v následujících letech. Nová vizuální identita již nyní zásadním způsobem přispívá k dalšímu zvyšování povědomí o Národní galerii jako prostoru pro vzdělávání, estetickou kultivaci, jakož i prosté trávení volného času,“ uvedl generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt.
V tomto roce galerie otevře sbírku s podtitulem Umění nejdelšího století. Ta představí vedle významných osobností českého umění i část své francouzské sbírky s díly Paula Gaugina, Pabla Picassa nebo Vincenta Van Gogha.
Letos si budeme připomínat 30. výročí sametové revoluce a Národní galerie představí hned několik výstavních projektů prezentujících tvorbu zásadních osobností českého umění. „Připomenutí klíčového okamžiku našich moderních dějin jsme ve výstavním plánu nemohli opomenout. Výstavu Josefa Koudelky Invaze 68 hned začátkem roku 2019 nahradí výstava fotografického spolku ASA 400,“ popisuje Jiří Fajt.
Do vzdálenější historie se Národní galerie vrátí prostřednictvím výstavy Sasko–Čechy, která se vůbec poprvé věnuje dvěma tisíciletím dynamických vztahů těchto sousedních kulturních regionů – k vidění tak bude nejen gotické a renesanční umění, ale třeba i model slavné sochy Davida Černého Quo vadis.