Jedná se soubor dvou renesančních sextantů: sextant JostaBürgiho a sextant Erasma Habermela a astronomické hodiny Engelberta Seigeho, předměty s vysokou kulturní hodnotou, které si mohou návštěvníci muzea na Letné prohlédnout v expozici Astronomie.
Bürgiho a Habermelův sextant patří k nejcennějším velkým astrometrickým přístrojům z období přelomu 16. a 17. století. Sextanty jsou dokladem vysoké úrovně vědy a konstrukce přístrojů v rudolfinské Praze, která byla důležitou křižovatkou v dějinách astronomie.
Kabinetní orloj převora oseckého cisterciáckého kláštera, Engelberta Seigeho, je unikátním dokladem technického vývoje období 2. poloviny 18. století, spojeným s nejmodernějšími poznatky soudobé astronomie.V orloji je zaznamenána sedmá planeta sluneční soustavy Uran, objevená W. Herschelem v roce 1781. Díky planetáriu a dvěma nebeským sférám patří Seigeho hodiny k nejvýznamnějším astronomickým přístrojům 18. století dochovaným v evropských sbírkách.
Národní technické muzeum má ve správě kromě těchto tří národních kulturních památek i soubor pěti automobilů NW a Tatra, které jsou vystaveny v expozici Dopravy a mezi národní kulturní památky byly zapsány v roce 2006.