Poté, co byl před osmi lety zbourán zimní stadion Štvanice spousta pamětníků zamáčklo slzu a netrpělivě přihlíželo, co bude s oblíbeným pražským ostrovem dál. I přes to, že byl stadion z roku 1932 prohlášen za kulturní památku, havarijní stav brzké demolici nezabránil. Na Štvanici v té době ale byly i další objekty, jejichž budoucnost se zdála velmi nejistá. Povodeň v roce 2002 zlikvidovala tenisový areál, na jehož pořádnou rekonstrukci se stále peněz nedostalo. Teď to vypadá, že se časy postupně mění.
Začalo to opravou vily
Před čtyřmi lety se dva divadelní soubory spojily a společně získaly k pronájmu opuštěnou vilu vedle Hlávkova mostu. „V přízemí bývala tančírna, proto bylo poměrně snadné vybudovat v klenutém prostoru divadelní a koncertní sál. Navíc nám vila při přípravách a uvádění první inscenace GOLEM přirostla k srdci a stala se oázou ve shonu a hluku hlavního města,“ popisuje kouzlo místa dramaturgyně souboru Tygr v tísni Marie Nováková. Vila Štvanice si brzy osvojila podtitul „ostrovní scéna v centru Prahy“ a stala se nezaměnitelným divadelním a klubovým prostorem s vlastní produkcí a barem.
Legendární tančírna znovu
Letošní nadějí se stává také dlouho opuštěný prostor nad vilou. Klub Face 2 Face, který sídlil v kamenné budově zimního stadionu, se stal rychle legendou mezi dospívající- mi, protože nabízel bezedné alkoholové nápoje po zaplacení vstupenky. V nultých letech se stal opravdovým pojmem, avšak i přesto kolem roku 2010 zavřel. Místo nyní převzal kolektiv několika organizátorů nočního života. „Vše začalo tak, že s spojily čtyři subjekty, které organizují letní kulturní akce v Praze. Společně jsme zažádali město o pronájem a vytvořili z chátrajícího objektu novou zimní scénu. Máme už plný program na jaro, tak se těšíme,“ říká organizátorka akcí ze sdružení Containall Natálie Mohoritová.
Ostrov Štvanice leží uprostřed města a je součástí památkové rezervace. V minulých letech hostil čtyři mistrovství v ledním a tenisové turnaje ATP. Povodeň v roce 2002 celým ostrovem velmi otřásla a ten od té doby stále hledá své místo v 21. století.