"Velice si cením, že do jubilejní 25. sezony vstupuje PKF - Prague Philharmonia s takovým elánem a v tak výborné umělecké kondici. S šéfdirigentem a hudebním ředitelem Emmanuellem Villaumem přišly nejen nové výzvy, ale také nová energie, kterou vnímám jako esenciální pro náš další pozitivní rozvoj. PKF - Prague Philharmonia, jež vyrůstá na pilířích touhy po maximální umělecké kvalitě, dynamice, inovaci a flexibilitě a jež si dokázala za 25 let vybudovat mezinárodní renomé i jako nezávislý subjekt bez stálého zřizovatele, je dle mého názoru jedním z největších kulturních počinů po roce 1989," řekl na úvod tiskové konference ředitel PKF - Prague Philharmonia Radim Otépka.
V čele tělesa stál až do roku 2005 Jiří Bělohlávek, z jehož iniciativy tehdejší Pražská komorní filharmonie vznikla. Od roku 2013 nese orchestr nový název PKF - Prague Philharmonia. od sezony 2015-2016 zastává pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele francouzský dirigent Emmanuel Villaume, který se konference zúčastnil pomocí videohovoru z Dallasu. Během proslovu představil program Orchestrálního cyklu A, který posluchače zanese z Prahy přes Vídeň a Paříž až do Los Angeles, a který bude pokračovat v objevování Ludwiga van Beethovena. Osm koncertů bude vycházet z první vídeňské školy až po modernu.
Hudba připomene 100. výročí Československa
Představeny byly také zbylé koncertní řady - Komorní cyklus K, Krása dneška S, PKF - LOBKOWICZ abonmá a Koncerty pro děti v Rudolfinu D/E. I v letošním roce tělěso nejednou vystoupí v zahraničí, mimo jiné v Ománu či Francii, a čeká ho zajímavá spolupráce s řadou skvělých hudebníků a sólistů jako Sarah Chang či Andrewem von Oeyen.
PKF - Prague Philharmonia si - jako orchestr, který je významným ambasadorem české kultury, připomíná výročí 100 let vzniku Československé republiky ve dvou projektech: slavnostním koncertem 7. října v Rudolfinu v česko-slovenském obsazení a cyklem Krása dneška, který bude zcela věnován významným milníkům české historie od roku 1918 po současnost a nabídne celovečerní světovou premiéru ve stylu site-specific.
V letošním roce je také plánováno vydání profilového CD PKF - Prague Philharmonia u společnosti Warner Classis s díly Georgese Bizeta či Clauda Debussyho. Nahrávku režíroval jeden z nejznámějších světových producentů a režisérů v oblasti klasické hudby, Michael Fine. Pro společnost Deutsche Grammophon vznikne nahrávka s francouzským tenoristou Benjaminem Bernheimem.
Orchestr rozezní nové sídlo v Praze 8
"Od 1. srpna se stává novým sídlem PKF - Prague Philharmonia Kulturní dům Ládví v Praze 8," oznámil Radim Otépka, a odpověděl tak na četné a časté dotazy ohledně sídla a zkušebny. Po mnohaletém úsilí tak orchest nachází stabilní zkouškové i administrativní zázemí pro svou činnost. "Jsme velice rádi, že se pro Kulturní dům Ládví našlo právě takovéto využití. V rámci spolupráce, která již probíhá, se také připravuje několik zajímavých projektů. Zájem jednoho z nejrespektovanějších hudebních těles České republiky s tak obrovským renomé zde působit, je poctou tomuto místu, které v letech minulých sloužilo spíše jako kongresový sál než místo pro kulturu,“ promluvila za MČ Praha 8 Marcela Voženílková z oddělení komunikace.
Kulturní dům nyní prochází rekonstrukcí, která reflektuje potřeby tělesa. V rámci oživení kulturního života MČ Praha 8, na jejímž území žije přes sto tisíc obyvatel, tak díky spolupráci vznikne řada komunitních projektů pro obyvatele Prahy 8. Spolupráce bude oficiálně zahájena open air koncertem se speciálním doprovodným programem 23. června v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Do Kulturního domu Ládví se přesune také pokladna.
Více o orchestru, programu, nových vstupenkách i vizuálu najdete na www.pkf.cz.